• Aktuality
  • Silueta 2017/2018

   Silueta 2017/2018

   12 / 09 / 2017

  • Nové poradny v Čechách a na Moravě

   Nové poradny v Čechách a na Moravě

   16 / 08 / 2017

  • Nově najdete poradny Cambridge Weight Plan i na Slovensku.

   Nově najdete poradny Cambridge Weight Plan i na Slovensku.

   24 / 02 / 2017

  • Magazín Kondice a reportáž z galavečera Silueta 2016

   Magazín Kondice a reportáž z galavečera Silueta 2016

   03 / 10 / 2016

  • Škodlivost útrobního nebo-li viscerálního tuku

   Škodlivost útrobního nebo-li viscerálního tuku

   22 / 09 / 2016

  • Silueta Soutěž Cambridge Weight Plan 2016 - seznam semifinalistů

   Silueta Soutěž Cambridge Weight Plan 2016 - seznam semifinalistů

   02 / 09 / 2016

Speciální projekt s časopisem KONDICE – Hubneme do džín!

Speciální projekt s časopisem KONDICE – Hubneme do džín!
19 / 12 / 2016

Pošlete svůj příběh, fotografii a motivaci a vyhrajte kromě věcných cen především možnost hubnutí v programu Cambridge Weight Plan pod dohledem našeho vyškoleného poradce na tři měsíce.
uzávěrka: 29. 1. 2017

Spolu s časopisem Vás budeme po celou dobu sledovat, zaznamenávat Vaše úspěchy a vše dokumentovat. Podmínkou je Váš souhlas se zveřejněním fotek a celého hubnoucího procesu v časopise a také rozhodnutí do toho jít naplno! Vše zašlete na mail:

 

zdroj:  http://www.kondice.cz/2016/11/vyzva-hubneme-spolu-do-dzin

Rozhovor s prof. MUDr. ­Vladimírem TEPLANEM , Dr.Sc.

 

Jak funguje ketóza?

Základem je výrazné snížení příjmu sacharidů a zachování dostatečného příjmu bílkovin. Se snížením sacharidů dochází k rychlému vyčerpání tělesných zásob glykogenu v játrech a svalech, a to v řádu 2 - 3 dní. Organismus však energii potřebuje, dostupným zdrojem jsou tak především tuky. Při jejich metabolizaci však vznikají tzv. ketolátky, které slouží jako zdroj energie pro periferní tkáně, třeba ledviny nebo srdeční sval. Vylučují se dechem a močí a jejich pozitivní efekt z hlediska redukčních diet je i v tom, že snižují pocit hladu ovlivněním neurotransmiterů v mozku (včetně chuti na sladké). Dostatečný příjem bílkovin má za cíl snížit odbourávání svalové tkáně jako zdroje energie.

Opravdu stačí tělu tak málo sacharidů?

V optimální vyvážené stravě tvoří 55 - 60 %, dalších 15 - 20 % bílkoviny a zbylých 20 - 25 % tuky. Dospělý v rámci doporučeného denního příjmu sní cca 8400 kJ. Metabolickou cestou vznikne v organismu z 1 g sacharidu a bílkoviny cca 4,1 kcal (× 4,16 v kJ), ale u tuků to činí 9,3 kcal. I v dietním programu využívajícím ketózu by neměl příjem sacharidů klesnout k nule, minimální množství činí kolem 1 g/kg/den, a to krátkou dobu.

Ukoho se takový redukční program osvědčil nejvíc?

Je zajímavé, a z klinické praxe známé, že pozitivněji na ni reagují lidé s vysokým procentem tuku v těle.

Někteří lidé namítají, že ketodieta není vhodná pro každého. Souhlasíte?

Naprosto. Ve variantě s vysokým příjmem bílkovin může být dokonce velmi nebezpečná u těch, kteří mají například onemocnění ledvin, jater či cukrovku a nejsou pod odborným dohledem. Nízkoenergetické diety s menším příjmem proteinu vedou k malé přechodné ketóze a jsou metabolicky bezpečné (např. Cambridge Weight Plan).

Nenapáchá velký váhový úbytek během krátké doby vorganismu škody?

Z praxe jsme žádné dlouhodobé škody na zdraví nezaznamenali. Můžete se spíše setkat se zácpou, únavou, bolestmi hlavy či změnami nálad. Tyto stavy jsou ale pouze dočasné.

Je důležitý osobní dohled poradců?

Rozhodně! Vše monitorují, můžou i spolupracovat s lékařem. A na začátku vůbec rozhodnou, zda zdravotní stav pacienta ji vůbec umožňuje. Určitě bych nedoporučoval dietu na bázi ketózy bez odborného dohledu.

Jaké procesy mohou ketózu zastavit?

Pochopitelně vyšší příjem sacharidů.

Jak dlouho lze žít sketózou?

Pouze krátkodobě, ustojíte ji jen několik týdnů, v mírné podobě do tří měsíců. Poté je vhodné ketózu přerušit a po určité době je možné celý postup opakovat. To se týká především osob s vysokou nadváhou. ­

e-mail:
heslo:
CapsLock je aktivní.
Chyba: zadaný e-mail nebo heslo je špatně!
e-mail: